3 główne rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Autor: PV Partner - Piotr Dejtrowski, publikacja: 2019-07-15
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się na temat tego, jakie występują rodzaje instalacji fotowoltaicznych (PV), a także jak na samym wstępie rozważania o inwestycji we własną minielektrownię słoneczną zorientować się na ich różnice? Czym różni się fotowoltaika on-grid od fotowoltaiki off-grid? A falownik wyspowy od sieciowego? Czym jest instalacja hybrydowa? W artykule znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania. Zapraszam do lektury.
Fotowoltaika on-grid i off-grid
Instalacja fotowoltaiczna może być podłączona do sieci (ang. on-grid) lub może działać poza publiczną siecią elektroenergetyczną w systemie wyspowym (ang. off-grid).
Działając poza siecią energetyczną, możliwe jest także zbudowanie sieci hybrydowej, która może funkcjonować zarówno wyspowo, jak i sieciowo.
W instalacjach wyspowych off-grid i podłączonych do sieci on-grid prąd stały produkowany przez moduły fotowoltaiczne jest zamieniany w falowniku na prąd przemienny i w takiej postaci wykorzystywany w budynku.
Falowniki wyspowe i sieciowe a instalacja hybrydowa
Czym są falowniki wyspowe, falowniki sieciowe i instalacja hybrydowa? Jakie są różnice między nimi? Poznajmy odpowiedzi:
Falownik wyspowy (off-grid)
W przypadku instalacji wyspowych falownik generuje własną mikrosieć i zasila wydzielone obwody w budynku lub cały budynek. Sam falownik wyspowy może być podłączony do sieci na wejściu AC w celu poboru energii używanej do awaryjnego doładowywania akumulatorów.
Nie jest możliwe, aby falownik wyspowy był podłączony do sieci publicznej na wyjściu AC, ponieważ nie będzie z tą siecią się synchronizował.
Falownik sieciowy (ang. on-grid)
Falownik sieciowy w przypadku braku napięcia w sieci odłączy się od sieci ze względów bezpieczeństwa. Z tego powodu posiadając instalację sieciową, w przypadku awarii sieci instalacja fotowoltaiczna także nie będzie produkować energii mimo występowania korzystnych warunków słonecznych.
Instalacja hybrydowa
Jeżeli stawiamy na niezależność energetyczną oraz możliwość dostarczania energii do sieci, musimy stworzyć instalację hybrydową zbudowaną z falownika spełniającego obie te funkcje, przy czym w przypadku zaniku napięcia w sieci, domowa instalacja PV musi zostać od sieci odłączona.
Zdecydowana większość montowanych instalacji PV na świecie to systemy sieciowe on-grid. Fakt ten wynika przede wszystkim z czynnika ekonomicznego i szybszego zwrotu inwestycji. | |
Instalacja sieciowa on-grid jest tańsza, gdyż nie wymaga zakupu akumulatorów, dlatego że nadwyżki energii są oddawane do sieci, a niedobory są z niej uzupełniane. | |
Występowanie instalacji off-grid czy hybrydowych jest zazwyczaj ograniczone do budynków, których podłączenie do sieci jest niemożliwe lub nieuzasadnione ekonomicznie |
Klucz do sukcesu? To zawsze rozmowa ze specjalistą!
Jeżeli doczytałeś aż do tego momentu i chcesz dowiedzieć się, na jakie konkretnie korzyści możesz liczyć, skontaktuj się z profesjonalistami od fotowoltaiki, którzy zbadają Twoje możliwości montażowe bez żadnych zobowiązań, przedstawią najkorzystniejsze formy finansowania oraz przede wszystkim wykonają indywidualną wycenę instalacji fotowoltaicznej. Wybór będzie należał wyłącznie do Ciebie.
Czytaj też: Dofinansowanie do fotowoltaiki